Donald Trump 2025. január 20-i beiktatását követően az Egyesült Államok politikai irányvonala jelentős változásokon ment keresztül. Az új elnök számos elnöki rendeletet írt alá, amelyek célja elődje, Joe Biden politikáinak visszavonása és saját kampányígéreteinek gyors megvalósítása volt.
Bevándorlás és határvédelem
Trump egyik első intézkedése a déli határon rendkívüli állapot kihirdetése volt, amely lehetővé tette a katonai erők telepítését és a határvédelem megerősítését. Újraindította a „Maradj Mexikóban!” programot, amely kötelezi a menedékkérőket, hogy Mexikóban várakozzanak ügyük elbírálásáig. Emellett kezdeményezte a születés jogán járó állampolgárság megszüntetését az illegális bevándorlók gyermekei számára, bár ez az intézkedés alkotmányossági kérdéseket vet fel.
Környezetvédelem és energiapolitika
Az új adminisztráció kiléptette az Egyesült Államokat a párizsi klímaegyezményből, és energiapolitikai vészhelyzetet hirdetett, hogy felgyorsítsa az olyan infrastrukturális projektek engedélyezését, mint az olajvezetékek építése. Továbbá visszavonta az elektromos járművek ösztönzésére irányuló szabályozásokat, előnyben részesítve a hagyományos energiaforrásokat.
Társadalmi kérdések és emberi jogok
Trump rendeletben tiltotta meg a szövetségi kormányzat számára a „gender ideológia” elismerését, kijelentve, hogy hivatalosan csak két biológiai nemet ismernek el: férfit és nőt. Ezenkívül kegyelmet adott mintegy 1500, a Capitolium 2021. január 6-i ostromában részt vevő személynek, ami vegyes reakciókat váltott ki a közvéleményben.
Nemzetközi kapcsolatok és egészségügy
Az Egyesült Államok kilépett az Egészségügyi Világszervezetből (WHO), és új vámokat vezetett be több ország, köztük Kína ellen, jelezve az „America First” politika újbóli előtérbe helyezését. Ezek az intézkedések jelentős hatással lehetnek a globális kereskedelemre és a nemzetközi kapcsolatokra.
Belföldi politika és kormányzati reformok
Az új adminisztráció megkezdte a szövetségi kormányzat átalakítását, beleértve a közszolgálati rendszer reformját és a Biden-korszakban bevezetett sokszínűségi programok megszüntetését. Ezek a lépések célja a kormányzat hatékonyságának növelése és a Trump által „felesleges bürokráciának” nevezett elemek eltávolítása.
Összességében Donald Trump második elnöki ciklusának kezdete radikális politikai fordulatot hozott az Egyesült Államokban, amelynek hatásai hosszú távon befolyásolhatják az ország bel- és külpolitikáját egyaránt.
Kép forrása: MTI